Aiakujundus

Aiaplaneerimine eraaedadele
Koduaia kujundamisega on otstarbekas alustada haljastusplaani koostamisest, et mõttes olevad ideed põhjalikult läbi töötada. Terviklik plaanilahendus loob enesekindluse rajamistööde eel, sest selge ülevaade tulevasest aiast võimaldab kvaliteetse lõpptulemuse saavutada ka etappide kaupa rajamisel.
Aiaplaan Sinu kodule
Iga koduaia puhul keskendume täpselt nendele teemadele, millega aiakujunduse käigus soovitakse tegeleda. Maastikuarhitektuuri eriala kogemustele toetudes arvestame maksimaalselt olemasoleva keskkonnaga, säilitame haljastuslikult väärtusliku kõrghaljastuse ning loome funktsionaalse väliruumi koos esteetiliste vaadete ja privaatsust pakkuvate kujundusvõtetega.
Aiakujundusprojekti tellimine
Aiakujunduse planeerimisega sobib alustada aastaringselt. Hoonete projekteerimise etapis paralleelselt koostatava aiaplaaniga on võimalik varakult planeerida aiavalgustitele vajalik elektrijaotus ja autode parkimislahendus. Hoone ehitustööde ajal saab haljastusplaaniga lahendada tulevase aia reljeefi ja istutusalade mahu küsimus. Sageli alustatakse aia planeerimisega ka hoone valmimise järgselt, kui esmased pinnase- ja haljastustööd on juba tehtud. Projekti koostamise eesmärk on saavutada terviklik, läbimõeldud ja aiaomanikele suunatud kujunduslahendus.
Projekti hind
Haljastusprojekti hind kujuneb tööosade mahust, aia suurusest ja valmiva projekti koosseisust.
Aiakujundusprojekti sisu
Tööetapp | Põhisisu / Lisavalik |
Aia suurus Projekti teemad Algmaterjalid | |
Projektalal kohtumine Olemasolev keskkond Eelistused ja välistused Välitööd | |
Haljastusplaan Fotovaated Videovaade Seletuskiri Taimevalik kogustega Aiavalgustid | |
2 vaheülevaatust 3 vaheülevaatust | |
Töökaust veebis Väljatrükk | |
Iseseisev rajamine Koostööpartneri teostus |
Põhisisu / Lisavalik |
Konsultatsioon Aia suurus Projekti teemad Algmaterjalid Projektala kirjeldamine Projektalal kohtumine Olemasolev keskkond Eelistused ja välistused Välitööd Projekti koosseis Haljastusplaan Fotovaated Videovaade Seletuskiri Taimevalik kogustega Aiavalgustid Lahenduse ülevaatused 2 vaheülevaatust 3 vaheülevaatust Vormistamine Töökaust veebis Väljatrükk Rajamistööd Iseseisev rajamine Koostööpartneri teostus |
Aiakujundusprojekti sisu kirjeldus
Konsultatsioon
Konsultatsiooni käigus arutame teemadel, mis on aias juba olemas ja millega tuleb projekti käigus tegeleda. Maastikuarhitekt saab täiendavalt tähelepanu pöörata asjaoludele, mis võivad aiakujunduses valikuid mõnevõrra kitsendada. Näiteks valla üldplaneeringus väljatoodud piirangud, tehnovõrkude paiknemine kinnistul või olemasolev väärtuslik kõrghaljastus on tavalisemad, millega arvestada.
Haljastusprojekti alusena kasutatakse mõõdistatud asendiplaani või selle puudumisel Maa-ameti kaardirakenduse väljavõtet. Geodeetilisele asendiplaanile on kantud eluhoone, tehnovõrgud, kinnistu piirid ja olemasolevad üksikpuud nende õigetes asukohtades ja mõõtmetes.
Projektala kirjeldamine
Projektalal kohtumine toimub tavaliselt kuni 2 korda, sõltuvalt detailide täpsustamise vajadusest. Esimesel kohtumisel analüüsitakse olemasolevat keskkonda ja hinnatakse säilitatavaid objekte. Arutatakse erinevaid aiakujunduses kasutatavaid lahendusi, et tundma õppida aiaomanike peamisi eelistusi ja välistusi valikute tegemisel. Alusplaani täpsustamiseks või korrigeerimiseks vajalikud mõõtmistööd teostatakse välitöö raames.
Projekti koosseis
Haljastusplaanile projekteeritakse terviklik aia kujunduslahendus koos kiviparketi, terrasside ja istutusaladega. Plaanile kantakse projekteeritud alade pindalad ning taimede liigi- ja sordinimed kogustega. Mõõtkavas aiaplaanilt on kõik mõõdud ja kaugused lihtsasti kättesaadavad, kui valminud plaan trükkida kirjanurgas tähistatud formaadis paberile. Keskmises suuruses aia puhul on haljastusplaan 1:200 mõõtkavas, mis A2 suurusel paberil tähendab, et 1 cm plaanil vastab 2 m looduses. Tallinnas tegeleb jooniste trükkimisega näiteks Koopia Niini & Rauam.
Aiakujundusplaanist realistliku ülevaate saamiseks on võimalus tellida juurde fotovaated, et tunnetada projekteeritud lahendust koos täismõõtmetes taimedega. Ruumilist tunnetust aitab veelgi tõsta videovaade, kus kaamera liikumisel esitatakse kogu aia terviklahendus nii päevavalguses kui ka õhtuhämaruses.
Seletuskiri
Haljastusprojekti lahendust selgitav ja valikuid põhjendav dokument, milles on ühendatud aiaomaniku soovid maastikuarhitekti visiooniga. Aiaplaneerija täpsustab seletuskirjas teemasid, mõõtmeid ja andmeid, mis hõlbustavad nii rajamistöödeks ettevalmistumist kui ka teostust.
Taimevalik
Kasvukohatingimused on maastikuarhitektile taimevaliku aluseks. Kui mullatingimusi saab istutusala rajamisel muuta, kasutades sobivat kasvumulda, siis aia asukoha ja piirkonnale iseloomulike ilmastikutingimuste osas tuleb valikuid tehes olla teadlik. Oluline on tunda taime valgusnõudlikkust ja kasvukiirust, liigi (sh. sordi) täismõõtmeid ning vastupidavust haigustele, saastele ja talvistele oludele.
Istutamisel tuleb istutusaugu läbimõõt ja sügavus valida lähtuvalt istiku suurusest ja olemasolevast pinnasest. Suuremas ettevalmistatud istutuskohas on taimel lihtsam juurekava arendada ja seejärel ümbritsevasse pinnasesse laieneda. Liiga väike istutusauk võib noorele taimele põhjustada ebasoodsaid tingimusi eelkõige sügis-talvisel perioodil.
Harju maakonnas pakuvad suures valikus okas- ja lehtpuude/-põõsaste istikuid näiteks Vääna Puukool ja Juhani Puukool.
Aiavalgustid
Aiavalgustus muudab väliruumi atraktiivseks õhtuhämaruses ja pimedal sügisperioodil. Esile tõstetakse aiaosasid, suunatakse liikumist, rõhutatakse soolopuid või puude võrasid. Aiavalgustus täiendab aiaruumi ülejäänud kujunduslahendust. Kasutatakse nii elektritoitel kui ka päikeseenergial töötavaid valgusteid.
Lahenduse ülevaatused
Haljastusprojekti koostamise käigus toimub 2–3 vaheülevaatust, kus aiakujunduse projekteerija saadab haljastusplaani tagasiside küsimiseks aiaomanikele. Täiendus- või muudatusettepanekute korral töötatakse teemad kujundusplaanil läbi, mille järel valmistatakse töö ette 2. vaheülevaatuseks.
Vormistamine
Vormistatud aiakujundusprojekti koosseisu kuuluvad materjalid tehakse kättesaadavaks Google Drive platvormil personaalse juurdepääsulingi kaudu. Soovi korral on võimalik tellida väljatrükk, kus aiaplaan trükitakse plaani kirjanurgas tähistatud formaadis paberile. Seletuskiri prinditakse A4 dokumendina. Fotovaated ja videovaade kantakse mälupulgale.
Rajamistööd
Haljastusprojekti materjalide järgi on võimalus rajamistöid planeerida ja teostada iseseisvalt või Seikland OÜ koostööpartnereid kasutades. Aiaprojekti koostaja aitab tagada plaanijärgse ja kvaliteetse tulemuse.